Festiwal Sacrum Profanum

Festiwal Sacrum Profanum jest krakowskim festiwalem prezentującym muzykę XX wieku. W ciągu ośmiu lat istnienia zyskał miano jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Dyrektorem artystycznym tej kulturalnej imprezy jest Filip Berkowicz, zaś organizatorem – Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Sacrum Profanum odbywa się co roku w Krakowie i trwa 7 dni. Festiwal ten został powołany do życia w 2003 roku przez Biuro Kraków 2000, które to współpracowało z Filharmonią Krakowską oraz Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zastąpił on Festiwal Krzysztofa Pendereckiego.

Formuła Festiwalu oparta jest na ukazaniu zderzenia dwóch trendów w dwudziestowiecznej muzyce: motywu sakralnego z motywem świeckim. Kolejne edycje Festiwalu Sacrum Profanum wiązały się z tematyką: Wiednia (2004), Rosji (2005), Francji (2006), USA (2007), Niemiec (2008), Wielkiej Brytanii (2009) i Skandynawii (2010), Ameryki (2011). W IX edycji tego wydarzenia muzycznego wzięli udział m.in. Steve Reich, Will Gregory, Leszek Możdżer i Agata Zubel. 

Aby uporządkować wiążące się z tym festiwalem bogactwo muzycznego brzmienia oraz wielość gatunków muzycznych, każdego roku organizatorzy tego przedsięwzięcia skupiają się na innej tematyce. Co roku program Sacrum Profanum obejmuje twórczość kompozytorów z innego kraju. Koncerty odbywają się w różnych miejscach Krakowa (najczęściej w poprzemysłowych przestrzeniach): w sali Filharmonii Krakowskiej, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Fabryce „Emalia” Oskara Schindlera, Teatrze Łaźnia Nowa. Zwieńczeniem każdej edycji Festiwalu Sacrum Profanum są koncerty w halach fabrycznych w hucie ArcelorMittal Poland. Rangę tego krakowskiego festiwalu podnosi coroczny udział bardzo wysoko cenionych muzyków współczesnych, takich jak np. Klangforum Wien, Ensemble Modern, Ensemble Intercontemporain, Asko | Schönberg, London Sinfonietta, Theatre of Voices, musikFabrik. Krakowski Festiwal Sacrum Profanum jest także połączeniem muzyki poważnej z innymi nurtami. Dlatego też wśród występujących na nim artystów można było ujrzeć czołowych wykonawców polskiego jazzu – Leszka Możdżera czy Tomasza Stańko, jak też inne wielkie gwiazdy, m.in. Aphex Twin i zespół Kraftwerk.

Krakowski Festiwal Sacrum Profanum ma na swoim koncie najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia. Ten międzynarodowy projekt cieszy się uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków. Rekomendowany jest on m.in. przez prestiżowy magazyn muzyczny „Gramophone”. Sacrum Profanum promuje również narodową kulturę na świecie (projekt "Made in Poland") poprzez zamawianie utworów u polskich kompozytorów, które następnie wykonują czołowe zagraniczne formacje.