Grechuta Festival

Twórczość Marka Grechuty na stałe weszła do historii polskiej muzyki. Jego utwory są nieustannie inspiracją dla wielu artystów. W oparciu właśnie o dokonania Grechuty w świecie polskiej muzyki oraz zainteresowanie jego dorobkiem, organizowane są specjalne festiwale oraz recitale.

Najbardziej znanym w Polsce wydarzeniem muzycznym poświęconym działalności artystycznej Grechuty jest Grechuta Festival. Organizowany jest od 2007 roku. W tym czasie nazwa ulegała niewielkiej modyfikacji. Główną inicjatorką tego przedsięwzięcia jest żona muzyka, Danuta Grechuta. Celem festiwalu ma być nie tylko przypomnienie utworów, ale również pokazanie innych ciekawych projektów artystycznych, niekonieczne bezpośrednio związanych z twórczością Marka Grechuty.

Organizatorem Grechuta Festival jest fundacja Bielecki Art, która za priorytet postawiła sobie wyszukanie i pomoc utalentowanym ludziom sztuki. Fundacja szczególną uwagę zwraca na realizowanie własnych koncepcji wspierających kulturę, które pozytywnie oddziałują  na poziom wydarzeń artystycznych kraju. Za pośrednictwem Bielecki Art, która oferuje dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, młodzi artyści mają szansę zaistnieć oraz rozwijać swą działalność.

Do tej pory zorganizowano cztery edycje festiwalu. Tna żadnej z nich nie zabrakło nietuzinkowych aranżacji utworów Marka Grechuty. Od początku istnienia festiwalu uczestnicy zaskakiwali jury nowatorskim podejściem do muzyki. Niemniej, w ten sposób pamięć o wybitnym polskim muzyku nadal jest żywa. 

Każdą edycję zamyka finał konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. W skład komisji oceniającej występy wchodzą m.in.: Danuta Grechuta (przewodnicząca) i Janusz Bielecki. Podczas każdego festiwalu przewidziany jest też czas na występy laureatów i recitale znanych zespołów.