Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa

Muzyka fortepianowa należy w Polsce do najbardziej cenionych. Nic więc dziwnego, że organizowane są różnorodne widowiska poświęcone wybitnym pianistom z poszczególnych epok. Króluje oczywiście Chopin. Jednakże nie brakuje festiwali, skupiających utalentowanych muzyków, grających zarówno klasyczne, jak i współczesne utwory. 

Jednym z takich wydarzeń jest Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa. Zaliczany do największych wydarzeń kulturalnych w dawnej stolicy Polski. Festiwal ten był pierwszym w Krakowie, w trakcie którego oceniani są wyłącznie pianiści. Festiwal ma na celu pokazanie szerszej publiczności i środowisku muzycznemu utalentowanych twórców. Jest również areną, na której prezentują się mistrzowie w tej dziedzinie. Występ w Krakowie to niewątpliwie szansa na rozwój kariery lub spektakularny debiut w świecie muzyki fortepianowej.

Podczas festiwalu swoją wirtuozerię prezentują laureaci najważniejszych konkursów pianistycznych, organizowanych na całym świecie. Zapraszani są uczestnicy warszawskiego Konkursu Chopinowskiego, Van Cliburna w Fort Worth oraz moskiewskiego Konkursu im. Czajkowskiego. Nic więc dziwnego, że na to wydarzenie do Krakowa ściąga cała śmietanka muzyki fortepianowej. 

Kraków należy do głównych ośrodków polskiej kultury i sztuki. Dlatego też z inicjatywy  absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej właśnie w tym mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny. Nad poprawnością działania idei programowej czuwa specjalnie utworzone Stowarzyszenie, skupiające młodych, ambitnych i kreatywnych pianistów, którzy z zachowaniem lokalnych tradycji i nutą nowoczesności, tworzą niecodzienne widowisko muzyczne.

Do tej pory odbyły się dwa festiwale. Na tegorocznym z pewnością nie zabraknie światowej sławy pianistów. Swoją obecność potwierdzili już Leonora Armellini, Balázs Réti, Nazzareno Carusi oraz Eduard Stan. Zaplanowano cztery niezwykłe koncerty. Odbywać się one będą przez cztery kolejne dni, począwszy od 16 października. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa  2011 to idealna okazja, aby lepiej poznać dzieła wybitnego kompozytora Ferenca Liszta (w październiku obchodzona jest dwusetna rocznica urodzin pianisty).