Opera Krakowska

Operę Krakowską otwarto w 1954 roku w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48. Początkowo stanowiła ona Towarzystwo Przyjaciół Opery i Towarzystwo Przyjaciół Teatru Muzycznego, które po połączeniu przeszły w zarząd miejski ("Miejski Teatr Muzyczny - Opera i Operetka”). W 1978 roku zmieniono nazwę na "Krakowski Teatr Muzyczny", by w 1981 roku przemienić się w "Operę i Operetkę w Krakowie". Od 2001 roku obowiązująca nazwa tej instytucji to Opera Krakowska.

Historia Opery Krakowskiej

Korzenie tego teatru operowego sięgają aż 1628 roku. Wtedy to zostało wydane pierwsze polskie libretto operowe (Wybawienie Ruggiera z wyspy Alcyny) przez jedną z podwawelskich drukarni. Historia opery w Krakowie zaczęła się w marcu 1782, kiedy to odbył się pierwszy publiczny spektakl operowy pt. Zemiry i Azora E. Grétry'ego. Niestety przez długi czas nie posiadała ona własnej siedziby. Spektakle operowe były prezentowane w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, zaś repertuar operetkowy – na skromnej scenie przy ul. Lubicz. Mimo licznych trudności Opera Krakowska może poszczycić się 250 premierami, w tym niejednokrotnie legendarnymi przedstawieniami współtworzonymi ze znakomitymi śpiewakami, dyrygentami, inscenizatorami. Po II wojnie światowej inaugurację tej krakowskiej instytucji rozpoczęła „Hrabina” Moniuszki, zaś w 1954 roku – premierowe przedstawienie "Rigoletta" Verdiego. Dziś Opera w Krakowie ma swoją siedzibę przy ul. Lubicz (w miejscu sceny operetkowej). Nowy gmach w stylu postmodernistycznym zaprojektował w latach 2004-2008 Romuald Loegler. Wybudowano go ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inauguracja miała miejsce w dniu 13 grudnia 2008, podczas której odbyła się premiera "Diabłów z Loudun" K. Pendereckiego.

Zespół i repertuar

Opera Krakowska składa się ze sceny głównej (Dużej Sceny z amfiteatralną widownią na 760 miejsc) i mniejszej sceny (Scena Kameralna) przeznaczonej dla 100-180 widzów. Repertuar tej instytucji obejmuje ponad 20 dzieł kompozytorów polskich i zagranicznych, w tym także przedstawienia baletowe oraz opery dla dzieci. Zespół artystyczny Opery Krakowskiej składa się z 22 solistów, orkiestry (65 osób), chóru (46 osób) i baletu (24 osoby). Każdego roku na przełomie czerwca i lipca Opera Krakowska organizuje Festiwal Letni, podczas którego prezentuje własne przedstawienia w plenerach bądź zabytkowych wnętrzach Krakowa i okolic. Od 1983 roku opera w Krakowie odbywa wiele podróży artystycznych, przedstawiając swój repertuar.

Zespół Opery Krakowskiej to przede wszystkim:

  • Dyrektor Naczelny (Bogusław Nowak),
  • Główny Reżyser (Laco Adamik),
  • Kierownik Muzyczny (Tomasz Tokarczyk),
  • Kierownik Zespołu Chóru (Zygmunt Magiera),
  • Kierownik Zespołu Baletu (Elena Korpusenko),
  • Kierownik Studia Baletowego (Magdalena Malska),
  • Kierownik Chóru Dziecięcego (Marek Kluza),
  • Soliści, w tym: soprany (m.in. M. Abako, M. Barylak), mezzosoprany (A. Cząstka, B. Zawiślak-Dolny), tenory (m.in. T. Kuk, A. Sobierajski), barytony (m.in. K. Szota, K. Witkowski), basy (W. Nowak, V. Pankiv),
  • Orkiestra,
  • Chór,
  • Balet (soliści: m.in. A. Chlebowska, M. Kobielski).