Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Muzyka kinowa należy do najbardziej spektakularnych gatunków. Ścieżki dźwiękowe filmowych produkcji niejednokrotnie stają się kultowymi. Nadają one bowiem charakter całemu obrazowi, ubogacając przekaz wizualnych. W Polsce muzyka filmowa również jest doceniana. Dowodem na to są organizowane widowiska. Jednym z popularniejszych jest Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Inicjatorem tego wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Podczas festiwalu publiczność ma okazję posłuchać nietuzinkowych aranżacji różnorodnych utworów filmowych, wykonywanych  przez znanych artystów oraz orkiestry. Szeroka gama gatunkowa, sprawia że każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas tego widowiska nie brakuje koncertów galowych oraz występów poświęconych konkretnemu twórcy muzyki filmowej. Uznaniem cieszą się również pokazy plenerowe, które na krakowskie Błonie przyciągają tysiące widzów. Ogromne przedsięwzięcie, w trakcie którego zaspokajane są jednocześnie zmysł wzorku i słuchu, należy do najbardziej innowatorskich pomysłów festiwalowych ostatnich lat. Odważne i pełne emocji widowisko znalazło uznanie również w gronie artystów. 

Na Festiwal Muzyki Filmowej do Krakowa przyjeżdża wielu twórców muzyki kinowej oraz pasjonatów tej dziedziny sztuki. Data wydarzenia nie jest przypadkowa (połowa maja), bowiem festiwal rozpoczyna się chwilę po słynnym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz na kilka dni przed Krakowskim Festiwalem Filmowym. Stolica Małapolski na kilkanaście dni staje się miastem iście filmowym. Dodatkowo Festiwal Muzyki Filmowej ma za zadanie wypromować miasto jako centrum polskiej sztuki audio-wizualnej. 

Na czterech edycjach krakowskiego festiwalu, jakie do tej pory zorganizowano, można było zobaczyć wybitnych kompozytorów. Festiwal swoją obecnością uświetnili m.in. Eric Serra, Tan Dun, Reinhold Heil, Tom Tykwer, Johnny Klimek, Jan A.P. Kaczmarek oraz Diego Navarro. Podczas pierwszej edycji najwięcej emocji wywołał pokaz muzyki do „Drużyny Pierścienia”. Rok później w festiwalu wzięło udział ponad 600 twórców, których występy podziwiało prawie 20 tysięcy ludzi.

Festiwal Muzyki Filmowej to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Polsce. Ceniony za swoją oryginalność i innowacyjność. Idea została doceniona nominacjami do Nagrody Mediów Niptel w 2008 i 2009 roku. Festiwal znalazł się w gronie medialnych sław (radio RMF FM, TVN 24), które cechują rzetelność, profesjonalizm, obiektywizm oraz umiejętność stosowania nowych technologii w realizowaniu koncepcji programowej.