Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych w Krakowie

W Krakowie nie brakuje festiwali z wieloletnią tradycją. Również tych, które skierowane są do młodych artystów stojących u progu kariery. Jednym z tego typu przedsięwzięć jest Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Junior.

Każdego roku na początku grudnia w Krakowie pojawiają się utalentowani jazzmani. Przez trzy festiwalowe dni na terenie stolicy Małopolski odbywa się wiele ciekawych koncertów i imprez wspomagających to wydarzenie kulturalne.

Jazz Junior to prestiżowy festiwal, z bogatym doświadczeniem. Organizowany już od 35 lat, przyciąga wielu obiecujących wykonawców. Organizatorzy stawiają na połączenie tradycji z nowoczesnością. Nie unika się tutaj róznorodnych kompozycji w nowych aranżacjach, muzyki filmowej. Każda edycja kończy się podsumowaniem wydarzeń i przywołaniem historii muzyki jazzowej.

Bez wątpienia Jazz Juniors to jedno z najstarszych wydarzeń muzycznych w kraju. Występowały na nim największe jazzowe gwiazdy, jak Krzysztof Ścierański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Lora Szafran, Tomasz Stańko oraz Urszula Dudziak. Jednakże na festiwalu mają przede wszystkim okazję zaprezentować się zarówno debiutanci, którzy dzięki temu przedsięwzięciu mogą rozpocząć karierę muzyczną. Festiwal był początkiem dla wielu polskich jazzmanów. Wśród nich warto wymienić Leszka Możdżera, Krzysztofa Ścierańskiego, Zbigniewa Wegehaupta, braci Pospieszalskich, formację New Presentation oraz zespół Walk Awal.

Ponadto Karkowski festiwal daje możliwość zaistnienia na arenie międzynarodowej, ponieważ udział w nim biorą także artyści i grupy muzyczne z Niemiec, Włoch, Węgier, Szwecji, Czech, Austrii i z USA. Jazz Juniors to duża promocja dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z muzyką oraz szansa na wydania pierwszej płyty. Nagrodami są bowiem sesja w profesjonalnym studio oraz 10000 złotych.